Menu:

Adres

POL-PIAST
  • Czerwony Dworek 3
  • 58-533 Mysłakowice
  • tel. 605 666 800
  • e-mail:polpiast@go2.pl

Instalacje elektryczne o napięciu do 1kV

1. Wiadomości ogólne.

Jak dzielimy instalacje elektryczne ze względu na charakter odbiorników energii elektrycznej i przeznaczenia?

Instalacje elektryczne zwykle dzieli się na instalacje oświetleniowe i siłowe, oraz sterownicze i sygnalizacyjne, związane z oświetleniowymi i siłowymi.

Instalacja oświetleniowa - do tej instalacji zalicza się urządzenia zasilające źródła światła oraz instalacje urządzeń grzejnych małej mocy w budynkach mieszkalnych i obiektach budowlanych.

Instalacje siłowe - do tej instalacji zalicza się urządzenia zasilające trójfazowe odbiorniki, np. silniki, przemysłowe urządzenia grzejne, inne urządzenia związane z funkcjonowaniem gospodarstw domowych oraz obiektów biurowych, handlowych i przemysłowych.

Możemy spotkać się z instalacjami, które dzieli się na czas użytkowania. Tego rodzaju instalacje mogą być stałe i tymczasowe - prowizoryczne, ( np. na placach budowy)

Z jakich elementów składa się instalacja elektryczna?

W skład instalacji elektrycznej zalicza się:

przewody, elektrotermiczny sprzęt i osprzęt instalacyjny, rozdzielnice, urządzenia automatyki i sterowania

W zależności od zadań pełnionych przez poszczególne elementy instalacji rozróżnia się w instalacjach (głównie mieszkaniowych):

przyłącze, złącze, wewnętrzne linie zasilające (wlz), instalacje odbiorcze

Co to jest przyłącze?

Przyłącze jest to odcinek linii elektroenergetycznej łączący zewnętrzną sieć zasilającą ( siecią Zakładu Energetycznego), ze złączem znajdującym się w budynku ( rzadko na zewnątrz budynku). Przyłącze może być wykonane jako kablowe lub napowietrzne.

Co to jest złącze?

Złącze jest elementem ( urządzeniem ) łączącym instalację odbiorczą bezpośrednio przez wewnętrzną linię zasilającą. W złączu znajduje się główne zabezpieczenie instalacji elektrycznej w obiekcie ( budynku ). Jeżeli ze złącza jest wyprowadzona więcej niż jedna wewnętrzna linia zasilająca, to za złączem należy zainstalować główną rozdzielnicę z zabezpieczeniami poszczególnych wewnętrznych linii zasilających ( wlz).

Co nazywamy wewnętrzną linią zasilającą (wlz)?

Wewnętrzna linia zasilająca (wlz) jest częścią instalacji łączącej układ pomiarowy ze złączem bezpośrednio lub przez główną rozdzielnicę.

Co nazywamy instalacją odbiorczą?

Instalacja odbiorcza jest instalacją, która znajduje się za układem pomiarowym i doprowadza energię elektryczną do odbiorników. W razie braku układu pomiarowego instalacja odbiorcza występuje za wyjściowymi zaciskami pierwszego urządzenia zabezpieczającego instalacje odbiorcy od strony zasilania.

C. D. N...